29 października o godz. 9:00 uczniowie klasy IIIb wzięli udział w wykładzie online pt. „Jak zwierzęta gromadzą zapasy?” zorganizowanym przez Uniwersytet Dzieci. Podczas wykładu poprowadzonym przez dr Annę Zubek trzecioklasiści zajrzeli do spiżarni zwierząt i odkryli ich zimowy jadłospis. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób wiewiórki, krety, bobry, pszczoły oraz niedźwiedzie gromadzą zapasy na zimię. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody!
- 30paź
- 30paź
Dzień Kundelka - wirtualna adopcja psa ze schroniska przez kl.5c
Nasz klasowy skarbnik Igor Szumera prezentuje już drugiego wirtualnego podopiecznego kl. 5c. To Kama, mała suczka po trudnych życiowych przejściach. Obecnie przebywa w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie. Uczniowie i wychowawca zbierają co miesiąc określoną kwotę, która jest przekazywa na specjalne konto wybranego przez nas psiaka. Jest to właśnie obowiązek Igora. Kama to już drugi klasowy pies. Nasz poprzedni podopieczny Leon znalazł prawdziwy dom w Miliczu. Trzymamy kciuki za Kamę. Może jakaś klasa pójdzie w nasze ślady?
L. Rękosiewicz
- 29paź
Z wizytą w schronisku
28 października uczennice należące do SKW wraz z opiekunkami Panią Danka i Panią Magdą udały się z wizytą do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rawiczu. Jak co roku w naszej szkole zorganizowana została wcześniej zbiórka karmy, koców, legowisk, zabawek, przekąsek i wielu innych rzeczy niezbędnych zwierzętom przebywającym w schronisku. Podczas wizyty wolontariusze przekazali zebrane dary i umilili psiakom i kociakom popołudnie poprzez poświęcenie im swojej uwagi oraz zabawy i pieszczoty z nimi. Na pożegnanie otrzymali pamiątkowy dyplom z podziękowaniem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczniom i rodzicom oraz tym wszystkim, którzy włączyli się w akcję
2
- 29paź
"Europa i ja" - nasza szkoła kolejny raz w ogólnopolskim projekcie
Wielka Brytania i Włochy - to dwa kraje, które poznawać będą w tym roku szkolnym uczniowie kobylińskiej szkoły. W projekcie wezmą udział klasy 5c i 7b. Podczas edukacyjnych spotkań wykonywane będą ciekawe językowe, geograficzne i kulturowe zadania. Uczniowie poznali już symbole i hymny narodowe obu krajów. Przed nami następne punkty, które realizowane zostaną pod opieką pań Lidii Rękosiewicz, Anny Nelle i Aleksandry Stanisławskiej.
6
- 29paź
Tydzień Kariery w bibliotece
W minionym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Kariery. Wizyta uczniów z klas I-III w bibliotece i wystawa prezentowanych w niej książek, stały się pretekstem do wielu ciekawych rozmów. Uczniowie z żywym zainteresowaniem zapoznali się z zasobami biblioteki. Dyskusje dotyczyły zarówno ginących zawodów w Polsce jak i zawodów przyszłości. Uczniowie opowiadali kim chcieliby zostać gdy będą dorośli oraz jakie zawody wykonują ich rodzice i dziadkowie.
10
- 30paź
Reklama zawodów
Klasa 6b w ramach realizacji zadań z Tygodnia Kariery wykonała reklamy zawodów. Swoimi reklamami uczniowie przedstawili, dlaczego warto zostać fryzjerką czy policjantem, jakie są plusy bycia kucharzem czy mechanikiem oraz na czym polega praca rolnika.
- 29paź
„Zawody wczoraj, dziś, jutro i pojutrze”
Tydzień Kariery w klasie 7c przebiegał pod hasłem „ Zawody wczoraj, dziś, jutro i pojutrze”. Razem z uczniami rozmawialiśmy jakiej branży pracownicy są poszukiwani na rynku pracy oraz jakie zawody niedługo odejdą w niepamięć. Pracując w grupach młodzi ludzie wybrali zawody wczoraj i zawody jutra. Pasja, motywacja i odwaga – to one mają pomóc uczniom w realizacji ich zawodowych celów.
MarzenaNowak
3
- 29paź
Kim chcę zostać w przyszłości?
Na to pytanie podczas zajęć odpowiadali sobie uczniowie klasy 2b. W ramach Tygodnia Kariery zawodowej powtórzyliśmy i utrwaliliśmy znane wszystkim zawody. Zabawiliśmy się w Zgaduj-zgadula, czyli skojarzenie wyciągniętego rekwizytu z konkretnym zawodem. Wszyscy ochoczo i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, których podsumowaniem było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej kim chciałbym/chciałabym zostać w przyszłości?
Danuta Janura-Barteczka, Magdalena Nowacka
4
- 29paź
Tydzień Kariery - zawodowe plany uczniów kl. 5c
O swoich planach i marzeniach dotyczących przyszłego zawodu i wykonywanej pracy rozmawiali na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy 5c. Mogli dowiedzieć się, że ich wychowawczyni w klasie piątej chciała zostać archeologiem oraz podzielić się swoimi zawodowymi pomysłami. Wielu z nich prawdopodobnie będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Miło było o tym porozmawiać. Stworzyliśmy też plakat dokumentujący wizję karier uczniów kl. 5c. Ciekawe, co z tego uda się zrealizować?
L. Rękosiewicz
- 29paź
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Myję zęby - moje odbicie w lustrze"
W październiku bieżącego roku uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym pt., „Myję zęby - moje odbicie w lustrze", który był zorganizowany przez Wojewódzką Stację - Sanitarno - Epidemiologiczną w Poznaniu we współpracy z jednostkami powiatowymi. Konkurs realizowany był w ramach wojewódzkiego projektu edukacyjnego ,,Mam zdrowe zęby", który ma na celu ukształtowanie właściwych nawyków i popularyzację zasad poprawnej higieny jamy ustnej i zębów wśród dzieci. Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem oraz pomysłowością. Jury wybrało trzy prace, które przeszło do kolejnego etapu:
I miejsce - Nikola Jankowska kl. 3c II miejsce - Gniewko Szczepaniak kl. 1c
III miejsce - Maja Małecka kl. 2b
oraz przyznało pięć wyróżnień:
Oliwia Kowalska kl. 3c
Fabian Gotter kl. 3b
Leon Jagodziński kl. 3c
Nikodem Stanisławski kl. 3c
Wojciech Bade kl. 3c
Laureaci otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy oraz drobne upominki. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim za udział.
2
- 29paź
DZIEŃ JABŁKA w klasach VI - VIII
23 października odbył się Dzień Jabłka w klasach VI-VIII. Była to okazja do promowania jabłek jako zdrowego i smacznego składnika diety.
Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali „ Klasowe kawiarenki ”. Na kolorowych stołach można było skosztować m.in. przepyszne szarlotki, deserki, musy, galaretki, ciasta i ciasteczka. Oczywiście nie zabrakło jabłek i soków z tych zdrowych owoców. Pojawiły się piękne gazetki tematyczne o jabłkach. Klasy prześcigały się w promowaniu swoich produktów.
Zainteresowanie było ogromne.
Przyznać należy, że wszystkie klasy zasłużyły na nagrodę
13
- 25paź
Dzień Jabłka
Jako szkoła promująca zdrowie nie mogliśmy zapomnieć o Światowym Dniu Jabłka. 23 października jabłko w roli głównej pojawiło się w wielu działaniach uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Kobylinie. Nasz królewski i bardzo polski owoc przejął władzę na cały dzień. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne. Brali udział w biegu z jabłkiem. Bieg połączony był z wykonywaniem zadań ruchowych. Podczas tych działań dzieci poznały wiele ciekawych informacji o jabłkach. Później, podczas wspólnego spotkania, wszyscy przyglądali się zmagania swoich kolegów, którzy pod czujnym okiem szefa kuchni-pana Tomka przygotowywali ozdoby z jabłek. Nie mogło oczywiście zabraknąć biesiady z jabłkiem w roli głównej. Wspaniałe smakołyki przygotowali rodzice uczniów, a także sami uczniowie. Ostatnim punktem programu była jabłkowa fotobudka. Dzień możemy podsumować haslem: jedzmy jabłka na zdrowie
18
- 29paź
Dyskoteka szkolna!
21 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Halloween! Po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie mieli okazję, by zaszaleć oczywiście pod okiem czujnych nauczycieli. Impreza trwała od godziny 16 do 19 i każdy z pewnością znalazł czas, by spędzić go ze znajomymi! Czas umilały szalone i ciekawe zabawy, które zostały przygotowane przez Samorząd Szkolny. Podczas dyskoteki można było skorzystać fotobudki z pięknym i niezwykłym halloweenowym motywem, z święcących glowstick’ów w neonowych kolorach i ze stoiska z dedykacjami, gdzie można było zadedykować piosenkę swoim znajomym! Oczywiście nie zabrakło słodkich i słonych przekąsek oraz smacznego picia! Ta impreza na pewno będzie zapamiętana przez uczniów szkoły podstawowej w Kobylinie!
Samorząd Szkolny
7
- 24paź
Mini ekosystem
Podczas realizacji tematu ,,W lesie" uczniowie klasy II b wzięli udział w ciekawej lekcji przyrody, na której wykonali las w słoiku. Do stworzenia kompozycji dzieci wykorzystały wcześniej zgromadzone zbiory darów jesieni, które dostarcza nam natura. Dzięki temu powstały różnorodne i piękne kompozycje, które utrwalą nam na dłużej warstwy budowy lasu oraz roślinność w nim występującą. Zajęcia te były połączeniem dobrej zabawy z nauką o roślinach i biosferze.
Danuta Janura-Barteczka, Magdalena Nowacka
11
- 24paź
Klasy IV na wycieczce
W pierwszych dniach jesieni, klasy 4 a i 4 b wybrały się na wycieczkę do Poznania, aby jako detektywi historii szukać śladów powstawania miasta. Poszukiwania zostały uwieńczone sukcesem, odkryto kiedy powstało miasto, znaleziono nawet koziołki i po wielu trudnych zmaganiach rezydencja króla Przemysła II miała swojego władcę, a wszyscy uczestnicy wycieczki powrócili zadowoleni do swoich domów.
5
- 24paź
Jesteśmy, pomagamy, pamiętamy…
Tradycją wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie jest coroczne jesienne sprzątanie kobylińskiego cmentarza. Uczniowie wspólnie z opiekunkami panią Danką, panią Magdą grabili liście i zamiatali ganki. W tym roku do akcji włączył się również pan Zbyszek Młynarczyk. Bardzo cieszy nas fakt, że efekty naszej pracy są zauważone i dostrzeżone przez odwiedzających groby najbliższych.
Dobre słowo kierowane w naszym kierunku motywuje nas do działania i dodaje sił
5
- 24paź
Ahoj, przygodo!
My, uczniowie klas 6 SP w Kobylinie, 16 października, spotkaliśmy się z panem Piotrem, podróżnikiem, zdobywcą Grenlandii i Australii. Bardzo podobało nam się słuchanie opowieści o przygodach, wojażach po świecie. Niesamowite były zdjęcia zorzy polarnej. Pan Piotr przeszedł pierwszy raz szlak na Grenlandii w obie strony, musiał pokonywać trudności, ale miał dzięki temu niezwykłe przeżycia, widział zwierzęta, poznał ludzi żyjących na Grenlandii, myśliwych. Niezwykły był sposób pozyskiwania wody spod lodu. W Australii niezwykłe było, że pan Piotr uczył tam polskie dzieci języka polskiego i historii Polski, a także jest tam góra nazwana im. Kościuszki. Każdy z nas mógł także obejrzeć sprzęt podróżny: raki, śpiwory puchowe, czekany, plecaki. To było naprawdę niezwykłe spotkanie.
Dziękujemy GOK w Kobylinie za zaproszenie.
Uczniowie klasy 6a
1
- 24paź
Doradztwo zawodowe
Spotkanie uczniów klasy 7c i 8b w ramach Doradztwa Zawodowego z Panią Malwiną Mencel- Doradcą Premium, Banku Santander Polska S.A. Uczniowie poznali zawody związane z bankowością i ścieżkę kariery zawodowej bankowca. Prowadząca przeprowadziła z uczniami quiz, w którym najlepsi uczniowie otrzymali upominki przygotowane przez Bank Santander w Krotoszynie
2
- 24paź
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Dnia 16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Celem tej imprezy jest podnoszenie stanu wiedzy oraz umiejętności na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia.
Nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu. W ciągu 30 minut 90 uczniów z dużym zaangażowaniem przeprowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową.
Organizatorem akcji bicie rekordu w pierwszej pomocy była Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- 17paź
Karp kontra garb
Na wycieczkę krajoznawczą w Dolinie Baryczy wybrali się uczniowie klas drugich, którzy odwiedzili największą w Polsce wielbłądziarnie w Saniach oraz gospodarstwo rybackie w Rudzie Żmigrodzkiej. Drugoklasiści wysłuchali ciekawostek dotyczących życia dromaderów i alpak, mogli również dokarmić zwierzęta marchewkami oraz siankiem a także spróbować wielbłądziego mleka.
Oprócz tego zapoznali się z prowadzeniem gospodarstwa rybackiego, obserwowali różne gatunki ptaków, m.in. kormorany i czaple, charakterystyczne dla Doliny Baryczy. Mieli również okazję znaleźć się w bliskim towarzystwie danieli. Piękna pogoda, cudowne widoki i spędzony czas na łonie natury sprawiły, że uśmiechy i zadowolenie nie znikały z twarzy dzieci.
E. Jankowiak - wychowawczyni 2a, M. Nowacka, D. Janura-Barteczka - wychowawczyni klasy 2b
5